Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi

adres: ul. Ogrodowa 15

telefon: (42) 654-03-23

e-mail: muzeum@muzeum-lodz.pl

www: http://www.muzeum-lodz.pl

czynne: Poniedziałek 10.00 – 14.00; Wtorek 10.00 – 16.00; Środa 14.00 – 18.00; Czwartek 10.00 – 16.00; Piątek nieczynne; Sobota 11.00 – 18.00; Niedziela 11.00 – 18.00

rodzaj: Muzea

Galeria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZGaleria LODZ

Muzeum Miasta Łodzi ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym Pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Ta monumentalna rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej XIX-wiecznej potęgi. Wystrój sal Pałacu „łódzkiego magnata bawełny" ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej. Chcąc nacieszyć się klimatem przepychu i bogactwa, należy zajrzeć we wszystkie pałacowe zakamarki. Podczas wycieczki można natknąć się na ślady wielkich łodzian, podziwiać unikatowe dzieła sztuki i finezyjne przedmioty użytkowe. W tym miejscu zaczyna się długa opowieść o historii i kulturze miasta oraz o jego wybitnych mieszkańcach, związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.

Spacer po Muzeum Miasta Łodzi można zacząć od zwiedzenia podziemi Pałacu, w których znajduje się historyczna wystawa Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy – Niemcy – Żydzi.Przybliża ona specyfikę Łodzi, jej kulturę, architekturę oraz przedmioty związane z powstaniem i rozwojem miasta od jego początków do II wojny światowej.

Po zastrzyku wiedzy, którejdostarczy Triada Łódzka, warto posilić się w przytulnych wnętrzach kawiarni Retro Cafe, a następnie udać się do reprezentacyjnego Ogrodu Spacerowego, w którym można odpocząć przy zabytkowej fontannie lub przejść się, przyozdobionymi licznymi rzeźbami, alejami. Na parterze Pałacu znajduje się również Gabinet profesora Jana Karskiego oraz Gabinet Marka Edelmana i Aliny Margolis.

Kontynuując zwiedzanie, należy pokonać drewniane schody, dobrze znane z ekranizacji Ziemi Obiecanej w reżyserii Andrzeja Wajdy, i udać się na pierwsze piętro rezydencji. Tutaj można zobaczyć Salę Lustrzaną (dawna Sala Balowa), Dużą Jadalnię, dawną sypialnię i inne pomieszczenia pałacowe, które przywołują na myśl styl życia rodziny Poznańskich. W kolejnych salonikach mieści się cykl wystaw Ludzie Ziemi Obiecanej. Panteon Wielkich Łodzian, przybliżający sylwetki wybitnych postaci, które poprzez działalność lub miejsce urodzenia są związane z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki, dotyczące życia i twórczości: kompozytora Aleksandra Tansmana, pisarza Jerzego Kosińskiego, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta oraz poety Juliana Tuwima.Ponadto na piętrze Pałacu znajduje się Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, przedstawiająca jedyną na świecie kolekcję pamiątek po światowej sławy wirtuozie oraz salon artystyczny obrazów i grafik wybitnych malarzy żydowskich z kolekcji Davida Malka.

Udając się w stronę szatni nie należy jednak myśleć o opuszczeniu Pałacu. Tu znajduje się bowiem wejście do niezwykłego, magicznego świata barw, cieni i wysokiego artyzmu. Galeria Mistrzów Polskich. Malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała toekspozycja prezentująca 129dzieł polskiej sztuki nowoczesnej autorstwa najwybitniejszych twórców, takich jak: Henryk Siemiradzki, Wojciech Gerson, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz, Olga Boznańska, Tadeusz Makowski, Władysław Ślewiński, Eugeniusz Zak, Leopold Gottlieb. Prace, realizowane w latach 1846-1942, zostały przekazane Muzeum w wieloletni depozyt przez Krzysztofa Musiała – mecenasa kultury i kolekcjonera sztuki. Pogrupowane w 15 tematycznych sekwencji - „gabinetów" portrety, autoportrety, pejzaże, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, mitologiczne, religijne pokazują bogactwo i różnorodność rodzimej twórczości, czerpiącej z dorobku sztuki europejskiej drugiej połowy XIX i pierwszej XX stulecia (od akademizmu po art. déco) oraz z rodzimej tradycji, folkloru i historii.

aktualizacja:

Muzeum Miasta Łodzi
Zgłoszenia prosimy kierować na adres: redakcja@lodz-24.pl

Wydarzenia

  • Aktualnie brak wydarzeń.
archiwum

Opinie

comments powered by Disqus